تبلیغات
حدیث یار - دانلود کتاب رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)


لوگوی دوستان

پایگاه مجازی فارسی زبان مقاومت اسلامی لبنان :: حزب الله
دفتر نشر و حفظ آثار امام خامنه ای (مدظله العالی)
بجه های قلم
زلزله کلیپ
.:: مبارزکلیپ::.
مسافر کربلا
کلاغ پرس
ندای انقلاب
سنگر بصیرت
قافله شهدا
چفیه
مرجع تخصص رضوی
پایگاه اطلاع رسانی شیعیان
مرجع تخصصی موبایل اسلامی
سایت فرهنگی مذهبی کربلا
مرجع کامل ابزار طراحی
پایگاه اطلاعاتی شهدای استان خوزستان
پژوهشکده مهدویت
همایش بین المللی دکترین مهدویت

» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

دانلود کتاب رساله حقوق امام سجاد (علیه السلام)


امام سجاد (ع)  از نوادگان نبی اعظم اسلام (ص) هستند و مجموعه ای از سخنان آن امام بزرگوار که درباره حقوق افرادی مانند پدر ومادر، خواهر وبرادر ، انسانهای دیگر از جمله همسایه و دوست و حتی حقوق اعضا وجوارح انسان برانسان است در کتابی بنام رسالة الحقوق جمع آوری شده است.


نسخه موبایل


دانلود


:: مرتبط با: دانـلود کـتاب ,
:: برچسب‌ها: امام سجاد(ع) , رساله , حقوق , نبی اعظم اسلام (ص) ,
ن : احسان مطهری نژاد
ت : یکشنبه 9 بهمن 1390

 

* چشم هایتان را باز کنید! اهل خبره چشمشان را باز کنند. کسانی که با ولایت فقیه مخالفت می کنند بر خلاف این چیزی که ملت آنها را تعیین کرده است عمل می کنند،

*وکالت ندارند در این امر*

( صحیفه امام، ج 10، ص: 222)

* من به همه ملت، به همه قوای انتظامی، اطمینان می دهم که امر دولت اسلامی، اگر با نظارت فقیه و ولایت فقیه باشد، آسیبی بر این مملکت نخواهد وارد شد. گویندگان و نویسندگان نترسند از حکومت اسلامی، و نترسند از ولایت فقیه. ولایت فقیه آن طور که اسلام مقرر فرموده است و ائمه ما نصب فرموده اند به کسی صدمه وارد نمی کند؛ دیکتاتوری به وجود نمی آورد، کاری که بر خلاف مصالح مملکت است انجام نمی دهد، کارهایی که بخواهد دولت یا رئیس جمهور یا کس دیگری بر خلاف مسیر ملت و بر خلاف مصالح کشور انجام دهد، فقیه کنترل می کند، جلوگیری می کند.

(صحیفه امام، ج 10، ص: 58)

* نگویید ما ولایت فقیه را قبول داریم، لکن با ولایت فقیه اسلام تباه می شود! این معنایش تکذیب ائمه است؛ تکذیب اسلام است و شما مْن حَیثُ لَا یشْعُر [از آن جهت که نمی دانید و نمی فهمید] این حرف را می زنید. بیایید دنبال ملت که همه با هم به جمهوری اسلامی رأی داده اند و در مقابل آنها یک عده، یک عده بسیار معدود، یک از صد، یک و نیم از صد، با اینکه همه قوای خودشان را جمع کردند رأی خلاف دادند. شما تبعیت بکنید از اکثریت قریب به اتفاق ملت، تبعیت بکنید از اسلام، تبعیت بکنید از قرآن کریم، تبعیت بکنید از پیغمبر اسلام، مخالفت نکنید این قدر.

( صحیفه امام ج 10 ص : 59)

* به حرفهای آنهایی که بر خلاف مسیر اسلام هستند و خودشان را روشنفکر حساب می کنند و می خواهند ولایت فقیه را قبول نکنند [اعتنا نکنید] اگر چنانچه فقیه در کار نباشد، ولایت فقیه در کار نباشد، طاغوت است. یا خدا، یا طاغوت، یا خداست، یا طاغوت. اگر با امر خدا نباشد، رئیس جمهور با نصب فقیه نباشد، غیر مشروع است. وقتی غیر مشروع شد، طاغوت است؛ اطاعت او اطاعت طاغوت است؛ وارد شدن در حوزه او وارد شدن در حوزه طاغوت است. طاغوت وقتی از بین می رود که به امر خدای تبارک و تعالی یک کسی نصب بشود. شما نترسید از این چهار نفر آدمی که نمی فهمند اسلام چه است؛ نمی فهمند فقیه چه است؛ نمی فهمند که ولایت فقیه یعنی چه. آنها خیال می کنند که یک فاجعه به جامعه است! اینها اسلام را فاجعه می دانند، نه ولایت فقیه را. اینها اسلام را فاجعه می دانند، ولایت فقیه فاجعه نیست. ولایت فقیه، تَبَع [دنباله] اسلام است.

( صحیفه امام ج 10 ص : 221)

* گر بنا باشد که ولایت فقیه بشود دیکتاتوری می شود، کذا می شود! مگر امیر المؤمنین که ولی امور مردم بود- دیکتاتور بود؟ مگر خود پیغمبر که ولایت داشت دیکتاتور بود؟ مگر بگویند ولایت برای پیغمبر هم نیست؛ پیغمبر هم مثل سایر مردم! و از اینها بعید نیست این را بگویند. لکن جرأت نمی کنند بگویند. دیکتاتوری کدام است؟ در اسلام همچو چیزی مطرح نیست. اسلام دیکتاتور را محکوم می کند. اسلام یک نفر فقیه را اگر بخواهد دیکتاتوری بکند از ولایت ساقطش می کند. چه طور دیکتاتوری می گویید می کند اسلام، و این حرفها را می زنید؟ اگر می دانید و می گویید، چرا باید در مخالف مسیر ملت سیر بکنید و این مسائل را بگویید؟ اگر نمی دانید، چرا انسان ندانسته یک حرفی را بزند؟

(صحیفه امام ج 10 ص : 412)

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/li_star_1.gif توجه جوانان به جنبه سیاسی دینامروز دین در مركز توجّهات جهانى قرار دارد. امروز براى سیاسیّون، متفكّران، متخصّصان مسائل و علوم اجتماعى و بسیارى از توده‌هاى مردم بخصوص جوانان‌ در بسیارى از نقاط عالم و به‌طور خاص در كشورهاى اسلامى، دینِ مورد توجّه، اسلام شریف و احكام مقدّس اسلامى است. یقیناً بخش عمده از حادثه‌اى كه برخلاف انتظار و برخلاف طبیعت جریان عادّى جهانى در یكى، دو دهه اخیر به وجود آمده است، مربوط به پیروزى دین و اسلام در این كشور و تشكیل نظام اسلامى است. لذاست كه امروز مطالعات بر روى دین در سرتاسر دنیا، از جنبه سیاسى دین جدا نیست؛ دین را مجرّد از تأثیر سیاسى آن نگاه نمى‌كنند و موضع‌گیریها بر این اساس است؛ همچنان كه دلهایى كه متوجّه دین شده است مثل جوانان‌ و نسلهاى نوخاسته دنیاى اسلام و بعضى از مناطق دیگر عالم دنبال دینِ مجرّد از حضور سیاسى و اجتماعى نیست‌.

اثر اخلاص و بصیرت بر همدیگرعزیزان بسیجى این را قدر بدانند و اركان بسیجى بودن را در خودشان تقویت كنند. بسیجى بودن اركانى دارد. همه‌ى ما باید این اركان را روزبه‌روز در خودمان تقویت كنیم جوانان عزیز! بارها گفتیم كه در درجه‌ى اول، روحیه‌ى اخلاص و روحیه‌ى بصیرت است.

 این اخلاص و بصیرت روى هم اثر میگذارند*

هرچه بصیرت شما بیشتر باشد، شما را به اخلاص عمل نزدیكتر میكند.

هرچه مخلصانه‌تر عمل كنید، خداى متعال بصیرت شما را بیشتر میكند.

«اللَّه ولىّ الّذین امنوا یخرجهم من الظّلمات الى النّور»؛

خدا ولى شماست. هرچه به خدا نزدیكتر شوید، بصیرت شما بیشتر خواهد شد و حقایق را بیشتر مى‌بینید.

نور كه بود، انسان میتواند واقعیات و حقایق را مشاهده كند. وقتى نور نباشد، انسان واقعیات را هم نمیتواند ببیند؛

«والّذین كفروا اولیائهم الطّاغوت یخرجونهم من النّور الى الظّلمات».

وقتى طغیان جلوى چشم انسان را بگیرد، وقتى هوى‌هاى نفس - كه طاغوت حقیقى‌اند و در وجود خود ما بدتر از فرعونند - جلوى چشم ما را بگیرند، وقتى جاه‌طلبى‌ها و حسادتها و دنیاطلبى‌ها و هوى‌پرستى‌ها و شهوترانى‌ها جلوى چشم ما را بگیرند، واقعیات را هم نمیتوانیم مشاهده كنیم

جنگ نرم

جنگ نرم

دشمن در جنگ نرم تلاش می کند با استفاده ازابزارهای فرهنگی و ارتباطی پیشرفته و با شایعه و دروغ پراکنی و استفاده از برخی بهانه ها میان آحاد مردم تردید ، بد بینی و اختلاف ایجاد  کند. در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا تاثیر گذار شود.

چرا بصیرت لازم است؟

بصیرتبصیرت برای ماندن در راه حق لازم است

«من از سابق، مکرر گفته ام که اگر ملتی قدرت تحلیل خودش را از دست بدهد، فریب و شکست خواهد خورد. اصحاب امام حسن، قدرت تحلیل نداشتند، نمی توانستند بفهمند که قضیه چیست و چه دارد می گذرد. اصحاب امیرالمومنین، آنهایی که دل او را خون کردند، همه مغرض نبودند، اما خیلی از آنها - مثل خوارج - قدرت تحلیل نداشتند  »

بصیرت برای ماندن در خط ولایت لازم است

«آنهایی که دور و بر امیرالمومنین بودند و ایستادند و جنگیدند، خیلی بصیرت بخرج دادند، که بنده بارها از امیرالمومنین نقل کرده ام که فرمود : لا یحمل هذا العلم الا اهل البصر و الصبر. در درجه اول، بصیرت لازم است»

بصیرت برای شناخت دوست و دشمن لازم است

«سختی پرچم امیرالمومنین از پرچم پیغمبر، از جهاتی بیشتر بود؛ چون در پرچم پیغمبر دشمن معلوم بود، دوست هم معلوم بود؛ در زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند»

بصیرت لازم دارید تا بدانید طرف مقابل شما کیست

«وقتی بصیرت بود، آنوقت شما می دانید با کی طرفید، ابزار لازم را با خودتان بر می دارید»

بصیرت اولین وظیفه ماست تا نگذاریم حق و باطل مشتبه بشود

«آن کسانی که مردم را می خواهند گمراه بکنند، باطل را به صورت خالص نمی آورند؛ باطل و حق را آمیخته می کنند، ممزوج می کنند، آن وقت نتیجه این می شود که ( فهنالک یستولی الشیطان علی اولیائه )؛ حق، برای طرفداران حق هم مشتبه می شود. این است که بصیرت می شود اولین وظیفه ی ما . نگذاریم حق و باطل مشتبه بشود »

بصیرت نوارفکن دوران فتنه ها

«بصیرت نور افکن است، بصیرت قبله نما و قطب نماست. در یک فضای تاریک بصیرت روشنگر است، بصیرت راه را به ما نشان می دهد»